Pouť horké vody karlovarských minerálních pramenů začíná ve velké hloubce v masivu karlovarských žul. Pod velkým tlakem a za vysoké teploty se v ní rozpouští některé složky hornin a voda se obohacuje o minerální látky. Podél zlomového pásma, nazývaného zřídelní linie, voda vystupuje k povrchu působením hydrostatického tlaku a plynného oxidu uhličitého, jehož část se ve vodě rozpouští. V blízkosti povrchu tlak klesá, CO2 se z roztoku uvolňuje a dochází k vysrážení sedimentů.

Zřídelní sedimenty jsou tvořeny především minerálem aragonitem, méně často kalcitem, s příměsí mnoha dalších minerálů, zejména minerálů železa a manganu, které způsobují jejich pestré zbarvení. Podle formy jsou rozlišovány různé typy zřídelních sedimentů, například masivní páskované vřídlovce, které vznikají v podmínkách vyššího tlaku, nebo mladé sintry, které obsahují významný podíl oxidů železa. Sintry tvoří i vyhlášený suvenýr – tzv. zkamenělé růže. Nejvzácnějším typem zřídelních sedimentů jsou hrachovce, tvořené akumulacemi drobných kuliček, vznikajících na kontaktu horké a studené vody.

Vystavený vzorek pochází z prostoru střední části Zámeckého vrchu, tedy z místa s výskytem nejstarších vřídlovců, až 232 000 let, a je to největší dochovaný kus. Až do počátku novověku byly vřídlovce využívány pro pálení vápna, od 18. století slouží k výrobě suvenýrů.

 

Vzorek zapůjčila Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád.

Typ horniny

vysrážená (hydrotermální) žilná

Lokalita

Karlovy Vary, Slavkovský les

Stáři

0,23 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Září / Říjen

So - Ne:
11:00 - 18:00

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

Po - Čt:
ZAVŘENO
Pá:
11:00 – 17:00
So:
10:00 – 17:00
Ne:
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.