Sopečná struska je hornina určená spíše svou strukturou než svým mineralogickým složením. Vzniká při erupci, kdy se z magmatu vlivem poklesu tlaku odmísí sopečný plyn a způsobí zpěnění lávy a také její roztrhání. Strusky bývají sypké, někdy se však mohou dopadající kusy částečně spékat a vytvářet větší bloky. Čerstvé sopečné strusky mívají ostrohranný členitý povrch a bývají velmi porézní – obsahují velké množství dutin. Podle složení lze strusku z Komorní hůrky označit jako olivinicko-sodalitický melilitit.

Komorní a Železná hůrka na Chebsku představují vůbec nejmladší projevy sopečné aktivity v Čechách. Jejich stáří je odhadováno na méně než 0,5 mil. let a v obou případech se jedná o vulkány s převážně strombolským typem erupce.

Komorní hůrka sehrála historickou úlohu ve vývoji geologického myšlení. Díky ražbě experimentální průzkumné štoly k jícnu vulkánu zde byl definitivně ukončen vědecký spor mezi tzv. neptunisty a plutonisty. Neptunisté věřili, že sopky jsou produktem podzemních požárů uhelných slojí. Plutonisté zastávali názor, že sopky vznikají výronem kapalných hornin z hlubin Země.

Vzorek darovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Slavkovský les.

Typ horniny

úlomkovitá sopečná vyvřelina

Lokalita

Komorní hůrka, Chebská pánev

Stáři

0,5 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Září / Říjen

So - Ne:
11:00 - 18:00

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

Po - Čt:
ZAVŘENO
Pá:
11:00 – 17:00
So:
10:00 – 17:00
Ne:
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.