Zkamenělé dřevo – Nové Sedlo

V období přibližně před 22 milióny let vypukla v prostředí rašelinišť a močálů, které daly vzniknout zásobám hnědého uhlí v dnešní Sokolovské pánvi, sopečná aktivita několika menších samostatných vulkánů. Například u Těšovic, Královského Poříčí, Horního Pískovce nebo Louček. Série vulkanických explozí, provázených usazováním množství popela, kousků lávy a úlomků hornin vytržených z podloží, zasypala místní lesy. Část z pohřbených stromů, především kmeny a pařezy, se dochovala až do dnešních dnů. Jejich dřevo totiž bylo postupně prouhelněno či prostoupeno roztoky obsahujícími oxid křemičitý – křemen, nebo různé uhličitany – kalcit, dolomit, siderit. Různé druhy přeměny se často střídají i na jediném vzorku dřeva. V některých případech, jak je vidět na vyleštěné části vzorku, mohou být části dřev prostoupeny opálem.

Jakému druhu stromu patřily vystavené zkamenělé kmeny, dosud nebylo zjištěno. Podrobnější paleontologický výzkum zaměřený na dřeva stromů zde zatím nebyl prováděn.

Vzorek darovala společnost Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s.

Lokalita

Nové Sedlo, Sokolovská pánev

Stáři

přibližně 22 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Září / Říjen

So - Ne:
11:00 - 18:00

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

Po - Čt:
ZAVŘENO
Pá:
11:00 – 17:00
So:
10:00 – 17:00
Ne:
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.