Laharová uloženina

Laharové uloženiny patří mezi usazené horniny, jejich vznik je však spjat se sopečnou činností. Lahar je indonéský název pro masu vodou nasáklé směsi popela a kamení, která se utrhne ze svahu vulkánu a sjede do údolí. Lahary bývají nebezpečnější než samotné sopečné erupce, šířka jejich proudu je až několik set metrů a rychlost někdy přesahuje i 200 km/h. Lahar může být spuštěn například roztavením sněhové pokrývky sopky při erupci nebo vyššími úhrny srážek dopadajících na nestabilní svahy vulkánu. K uvolnění laharu přispívají i zemětřesení doprovázející sopečné erupce.

Skály vzniklé z uloženin laharů poznáme podle chaotické změti různě velkých a obvykle zaoblených úlomků vulkanických hornin, obklopených ztuhlým bahnem. Občas lze v usazeninách laharů nalézt i zbytky dřev či otisky listů ze stromů, které jim stály v cestě.

Uloženiny laharů jsou běžné v Doupovských horách. Jednou z nejkrásnějších ukázek je rezervace Skalky skřítků. Dávný sopečný bahnotok zde zavalil kmeny stromů, po nichž tu dnes zůstaly pouze díry připomínající jeskyně trpaslíků.

Vzorek daroval Statek Bor ZEOS, s.r.o.

Typ horniny

usazená sopečná (vulkanogenní)

Lokalita

Dubina, Doupovské hory

Stáři

25-30 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Září / Říjen

So - Ne:
11:00 - 18:00

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

Po - Čt:
ZAVŘENO
Pá:
11:00 – 17:00
So:
10:00 – 17:00
Ne:
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.