Křemenec, odborně kvarcit, je přeměněná hornina, která svou barvou a texturou často připomíná mramor. Její zrna jsou obvykle stejně velká a nejsou v hornině nijak nápadně uspořádána. Barva bývá světlá od bílé až po šedou, časté jsou i nažloutlé nebo načervenalé varianty. Křemence vznikají regionální tlakovou a teplotní přeměnou původně usazených pískovců nebo slepenců. Obsah křemene bývá minimálně 70 %, v případě vystaveného vzorku je to 90 %. Kvarcity jsou velmi tvrdé a odolné vůči erozi, avšak vysoké zastoupení křemene způsobuje jejich křehkost.

Šedivé zbarvení kvarcitu z Vysokého kamene u Kraslic je způsobeno příměsí tmavých minerálů železa a titanu – hematitu a ilmenitu, které jsou v hornině rovnoměrně rozptýleny. Nápadné jsou žíly a čočky tvořené bílým křemenem, které vznikly na trhlinách vysrážením oxidu křemičitého uvolněného z horniny během metamorfózy. Žíly, které místy vytváří až pravoúhlou síť, jsou vlastně „vyhojené jizvy“ po deformacích a puklinách, jež hornina v minulosti utrpěla.

Kvarcity se jako ostrůvky ve fylitech, svorech a rulách vyskytují i na dalších místech Krušných hor, například v okolí Klínovce, ale také v dalších pohořích budovaných přeměněnými horninami, jako jsou Smrčiny, Český a Slavkovský les.

Vzorek darovaly Lesy České republiky, s. p. – Oblastní ředitelství západní Čechy.

Typ horniny

přeměněná (metamorfovaná)

Lokalita

Vysoký kámen, Krušné hory

Stáři

330 až 340 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Září / Říjen

So - Ne:
11:00 - 18:00

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

Po - Čt:
ZAVŘENO
Pá:
11:00 – 17:00
So:
10:00 – 17:00
Ne:
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.