Křemen známe jako minerál, který se podílí na stavbě řady hornin, od žul přes ruly až po pískovce. V některých případech však může být také jediným minerálem, který danou horninu tvoří, například pokud se vysráží z roztoku, který obsahoval pouze oxid křemičitý.

Horká voda v hlubších částech zemské kůry, kde jsou velké tlaky a teploty, dokáže rozpustit řadu minerálů obsažených v horninách. Vzniklý roztok stoupá trhlinami a puklinami v hornině k povrchu, chladne, uvolňuje plyny, a snižuje se tak jeho schopnost nést rozpuštěné látky, které se pak vysrážejí na stěnách trhlin a puklin. Vyplňují se postupně od krajů ke středu vysráženými minerály a vzniká tzv. hydrotermální žíla. Jedním z minerálů, které tímto způsobem často vyplňují pukliny, bývá právě křemen.

Český křemenný val je nádhernou ukázkou staré pukliny – „jizvy“ v zemské kůře – „zahojené“ křemenem. Odolná křemenná žilovina byla na některých místech vypreparována erozí a dnes jsou její výchozy roztroušeny ve více než 100 kilometrů dlouhém pásu, sahajícím od městečka Furth im Wald v Bavorsku, přes okolí Domažlic a Přimdy až k Aši. Skály u silnice z Hazlova do Aše jsou nejsevernější výspou tohoto valu a na počest básníka a přírodovědce nesou jméno Goethova skalka.

Vzorek darovaly Lesy České republiky, s. p. – Oblastní ředitelství západní Čechy.

Typ horniny

vysrážená (hydrotermální) žilná

Lokalita

Goethova skalka u Aše, Smrčiny

Stáři

300 až 320 mil. let

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Září / Říjen

So - Ne:
11:00 - 18:00

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

Po - Čt:
ZAVŘENO
Pá:
11:00 – 17:00
So:
10:00 – 17:00
Ne:
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.