Granulity jsou hnědošedé až tmavě šedé, popřípadě bělavé horniny, velmi často nápadně páskované. Jejich typickou vlastností je jednotná velikost zrn jednotlivých minerálů, která jsou do sebe zaklesnuta trochu jako puzzle. Na zemském povrchu se granulity vyskytují pouze vzácně.

Granulity vznikají ze žulových nebo kyselých výlevných hornin regionální metamorfózou, tedy přeměnou zasahující větší území. Granulity, které odkryla řeka Ohře u Stráže nad Ohří, vznikly ze světlých žulových hornin koncem prvohor při hercynském vrásnění. Podmínky, za nichž probíhala jejich metamorfóza, byly skutečně extrémní – tlak dosahoval hodnot 2 až 4,5 GPa a teplota okolo 1000 °C i více. Odhaduje se, že to mohlo být přinejmenším v hloubce 140 km. Svědčí pro to i přítomnost minerálu coesitu – což je vysokotlaká modifikace křemene, a také mikroskopických diamantů. Ve zdejším granulitu byly objeveny v roce 2011.

Vzorek darovala obec Stráž nad Ohří.

Typ horniny

přeměněná

Lokalita

Stráž nad Ohří, údolí Ohře

Stáři

cca 342 mil. let (výchozí materiál 475 mil. let)

Parkování Goethova vyhlídka

Zaparkovat můžete na přírodním parkovišti (16 míst) vzdáleném cca 300 m od vyhlídky. Dále na určených zpevněných plochách podél cest, kromě křižovatek, výhyben, odboček (nutné ponechat průjezd pro hasiče, záchranáře a kamiony se dřevem).

Parkovacích míst v letní sezóně většinou není dostatek. Doporučujeme využít autobusovou dopravu. Nejkratší možností přístupu je vyjít ze zastávky autobusů MHD č. 8 Hůrky asi 1,2 kilometru vzhůru Gogolovou stezkou.

Zip-line

otevírací doba se může dle počasí měnit

Září / Říjen

So - Ne:
11:00 - 18:00

(v případě nepříznivého počasí není zip-line v provozu)

Kavárna a rozhledna

Po - Čt:
ZAVŘENO
Pá:
11:00 – 17:00
So:
10:00 – 17:00
Ne:
10:00 – 17:00

Vstup na rozhlednu je možný pouze za příznivého počasí.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte

Václava Lorenzová

Kavárna a infocentrum


© Lázeňské lesy Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.