Výlet do Německa v rámci projektu Rok v lese

Publikováno
Výlet do Německa v rámci projektu Rok v lese

Zástupci Lázeňských lesů Karlovy Vary a dalších organizací navštívili v rámci projektu „Rok v lese“ svého saského partnera – Město Johanngeorgenstadt. Většina lidí zná městečko díky silničnímu a železničnímu přechodu. Ten, kdo jej navštívil více, se často udivuje, proč je kostel v lese a jaká zvláštní zástavba je v centru.

Odpověď jsme se dozvěděli při návštěvě zdejší štoly Frisch Glück „Glöckl“, která se nachází v bezprostřední blízkosti silničního přechodu. Po 2. sv. válce se zde začal ve velkém těžit uran a žilo tu přes 50 000 obyvatel (horníků). Bylo prakticky poddolováno (1 000 km štol a šachet) celé původní město a následně byly domy zbořeny.

Návštěvník štoly uvidí neuvěřitelné dobové fotografie z dob před těžbou i z těžby (ohromné haldy ve městě, ubytovny horníků atd.) a celou řadu nevšedních předmětů včetně uranu. Atraktivní je zejména návštěva samotné štoly a prezentace důlní techniky. Navštívili jsme i místní krásnou mládežnickou ubytovnu (60 lůžek), která je vhodná pro menší skupiny (malé děti ze základních škol, rodiny). Často ji využívají školní výlety pro lyžování v Potůčkách a pro další programy, které ubytovna nabízí.

Doslova šokem byla návštěva areálu Sportpark Rabenberg. Kdysi utajované středisko pro vrcholové sportovce DDR představuje moderní areál (35 sportovišť s bazény) pro 130 sportovních disciplín. Ročně jej využije přes 23 000 sportovců z Německa a dalších zemí. Mimo to je zde možné realizovat i semináře, školy v přírodě, individuální pobyty. Velice atraktivní jsou speciální trasy pro sjezdy na horských kolech (desítky kilometrů různých obtížností). Johanngeorgenstadt a jeho okolí stojí za to navštívit!


Mgr. Richard Štěpánovský, projektový manažer 

 

Poznávací cesta byla realizována v rámci projektu „Rok v lese“ spolufinancovaného z programu přeshraniční spolupráce Cíl EÚS Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020, resp. Fondu malých projektů Euregia Egrensis.


www.frisch-glueck.de

www.jugendherberge.de

www.sportpark-rabenberg.de


 


 


© Lázeňské lesy Karlovy Vary, příspěvková organizace. Zřizovatelem je statutární město Karlovy Vary.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.